Genel Güncel Siyaset SonDakika

Asgari Ücretle Çalışanlara 686 TL Ek Ödeme

Salgın dönemlerinde Ekonomik İstikrar Kalkanı paketlerinde çoğu hususta mühim adımlar atılırken bir başka yeni haber de asgari ücretlilere ek ödeme hususu oldu. Bu hususta yapılacak olan ek ödemeler milyonlarca asgari..

Asgari Ücretle Çalışanlara 686 TL Ek Ödeme

Salgın dönemlerinde Ekonomik İstikrar Kalkanı paketlerinde çoğu hususta mühim adımlar atılırken bir başka yeni haber de asgari ücretlilere ek ödeme hususu oldu. Bu hususta yapılacak olan ek ödemeler milyonlarca asgari ücret ile çalışan vatandaşları ilgilendiriyor.Birçok vatandaşın şimdilik bu ödemelerden haberleri yokken pek çok birey de ödemelerin nasıl hesaplanacağı ve tarihin belli olup olmadığı gibi detayları merak ediyor. İşte merak edenler amacıyla haberin detayları..

Milyonlarca asgari ücretli vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücretliye 686 lira ek ödeme haberi yurttaşların mevzuya dair olarak detaylar merak etmelerine amacıyla oluyor. Pek çok asgari ücretli vatandaşın haberinin dahi olmadığı hususta 31 gün çeken aylar amacıyla 1 günlük çoktan çalışılan toplamda 7 gün amacıyla asgari ücretli vatandaşlara ödeme yapılacak.

2020 senesinde asgari ücret brütte 2943 ve net olarak da 2324 olarak hesaplanmıştır.

Günlük brüt 98.10 ve net olarak da 77.45 olarak belirlenmiştir. Asgari ücretle çalışan vatandaşlar 7 ay süresince ay 31 gün çektiği amacıyla 7 günlük çalışma ücretleri verilmektedir.

Asgari ücretli yurttaşların ücretleri 30 gün üzerinden hesaplanmaktadır. Bu amaçla de sene amacıyla da 7 ay süresince 31 gün eken aylarda 7 günlük ücretleri net maaşlarına dâhil edilmemektedir. Bu detaya çoğu asgari ücretle çalışan vatandaş ilgi etmemektedir.Devlet doğrultusundan çıkarılan yasa yanında her alan altıkları gün adedi kadar ücret almaktadırlar.

EKSİK ÜCRET YATIRILIYOR

Haliyle asgari ücretle alan yurttaşların toplamda yedi gün süresince çoktan çalıştıkları ücretleri de almaları gerekmektedir. Eğer bu mevzuya dair olarak asgari ücret günlük brüt tutar baz alınırsa asgari ücretli vatandaşlara senelik olarak 686.7 lira eksik maaş almaktadırlar.Bu noktada asgari ücretlilerin maaş bordrolarını denetim etmeleri gerekmektedir. Hangi ayda maaşlar eksik yatmışsa şayet bunu çalıştıkları yerlere bildirmeleri gerekmektedir.

Asgari ücretli yurttaşların ilgi etmeleri ve maaşlarının zamlı olarak almalar gereken aylar ise şu şekildedir: Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Ağustos, Ekim ve Aralık. Toplamda yedi adet olan bu aylar 31 gün ekmesinden ötürü bir günlük ödeme tutarlarına ilgi edilmesi gerekmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL