Ekonomi Genel Güncel

Marketlerde Yeni Dönem Başlıyor

Resmi Gazetede Yayınlandı.Marketlerde Yeni Dönem Başlıyor.Ayrıntılar Haberin Detayındadır… Hayatın normale dönmesinin ardından peş peşe önlemler geliyor. Ancak marketlerdeki son uygulama resmen başlıyor Olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ile..

Marketlerde Yeni Dönem Başlıyor

Resmi Gazetede Yayınlandı.Marketlerde Yeni Dönem Başlıyor.Ayrıntılar Haberin Detayındadır…

Hayatın normale dönmesinin ardından peş peşe önlemler geliyor. Ancak marketlerdeki son uygulama resmen başlıyor Olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ile diğer acil durumlarda faaliyet gösterecek Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun görev ve yetkileri belirlendi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik, kurulun görev ve yetkilerinin yanı sıra üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarının denetlenmesine ve idari para cezalarının uygulanmasına ilişkin esasları da düzenliyor.

Kurul, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına karşı piyasa dengesini ve tüketicileri korumaya yönelik incelemeleri yaparak gerekli tedbirleri alacak ve bunların uygulanmasını sağlayacak. Bu denetim ve incelemelere ilişkin üretici, tedarikçi ve perakende işletmenin savunmasını alacak.

Kurul ayrıca, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamaları ile ilgili ilke ve kuralları belirleyecek. Perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanunda belirtilen yükümlülüklere aykırı hareket ettiği tespit edilen üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler hakkında idari para cezası kararı alacak ve uygulanmasını sağlayacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL