Uncategorized

Uzman Profesör Yer ve 7.8 Oran Vererek Açıkladı

Deprem Uzmanı Profesör Yer ve Şiddet Vererek Uyardı: 7.8 Büyüklüğünde Deprem Geliyor Korkutan uyarı! 7,8 büyüklüğünde deprem geliyor! Türkiye, deprem kuşağında olan ve sık sık bu gerçekle yüzleşen bir ülke…

Uzman Profesör Yer ve 7.8 Oran Vererek Açıkladı

Deprem Uzmanı Profesör Yer ve Şiddet Vererek Uyardı: 7.8 Büyüklüğünde Deprem Geliyor
Korkutan uyarı! 7,8 büyüklüğünde deprem geliyor!

Türkiye, deprem kuşağında olan ve sık sık bu gerçekle yüzleşen bir ülke. Geçtiğimiz hafta İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında deprem gerçeği bir kere daha gündeme geldi.

Yaşanan deprem sonrasında yaptığı açıklamalarıyla gözlerin çevrildiği Prof. Dr. Ahmet Ercan, 10 yıldır bu bölgede deprem olacağını tekrar etmiş ve İzmir depreminden 3 gün önce bu uyarısını bir kere daha yinelemişti.

3 GÜN ÖNCEDEN YAPILACAK BİR ŞEY YOKTU

İzmir’de meydana gelen depremde, yapılan uyarılara rağmen yıkımı önleyebilecek bir şey olmadığını (3 gün önceden) belirterek, bu yapımların uzun vadede yapılabileceğini ifade etti. Genel olarak yerleşimin şehrin çevresini saran dağlara yapılmasını gerektiğinin altını çizen Ercan, son dönemlerde Sisam üzerinde yığılmalar başladığını ifade ediyor.

ZEMİN YAPILAŞMAYA UYGUN MU?

Ercan, bina yapımının en sona bırakılması gerektiğini ve bir bina yapılmadan önce zeminin yapılaşmaya uygun olmup olmadığının araştırılması gerektiğini burguluyor. Bunun için de mutlaka bir jeofizik mühendisinden bilgi almak gerekiyor.

GEMLİK 7,8

Uzun zamandır beklenen büyük depreme ilişkin rakamları belirten Ercan, Gemlik 7,8 İstanbul 7,2 ve Kocaeli için 7,4 ifadelerini kullandı. Büyük deprem için ise tarihi 2045 yılına işaret eden deprem uzmanı tarihte 5 – 10 yıl kayma olabileceğini de ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL