Genel Güncel

Sigara İçenlere Kötü Haber

Son dakika..Korkulan Oldu: Sigara İçenlere Çok Kötü Haber! Sigara içenlere kötü haber… Koronavirüs riski 14 kat fazla! Dünyada binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını nedeniyle sigara içenler daha..

Sigara İçenlere Kötü Haber

Son dakika..Korkulan Oldu: Sigara İçenlere Çok Kötü Haber!
Sigara içenlere kötü haber… Koronavirüs riski 14 kat fazla!

Dünyada binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını nedeniyle sigara içenler daha fazla risk altında. Sağlık uzmanları, sigara içenlerin koronavirüse yakalanma olasılığının 14 kat daha fazla olduğunu belirtti.

Türkiye’de çok sayıda hastası koronavirüs görülürken, sağlık açısından büyük tehdit oluşturan sigara, koronavirüs salgınında da ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Sağlık uzmanları, sigara içenlerin koronavirüse yakalanma olasılığının 14 kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

“AĞIR SEYRETMESİNE NEDEN OLUYOR”

Koronavirüsün solunum yollarını etkileyen bir hastalık olduğu dikkate alınınca, ağır vakalarda solunum yetmezliği ve akciğer organ yetmezliği gelişiyor. Sigara içenlerin akciğerlerinde, içilen sigara miktarı ve süresine göre değişken olmakla birlikte hasar gelişiyor ve hastalığın sigara içenlerde daha ağır seyretmesine neden oluyor. Sigarayı azaltmak ise bu riski azaltmıyor. Bilimsel çalışmalarsigara bırakma ne kadar erken gerçekleşirse, sigarayla ilişkili hastalık riskinin de o kadar azaldığı görülüyor.

Yeşilay ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında, koronavirüse karşı alınacak önlemlerin başında tütün ürünleri ve elektronik sigaranın son verilmesi gerektiğini belirtmişti.

Yeşilay’dan yapılan açıklamanın tamamı ise şu şekildeydi:

“Tütün dumanı ve elektronik sigaralarda solunan aerosolü, bağışıklık sistemini baskılayarak fonksiyonlarını bozuyor. Bu nedenle dumana maruz kalmak, akut ve kronik hastalıklara neden oluyor. Ayrıca duman akciğerde öksürük refleksini bloke ederek, ciddi enfeksiyonlara yol açabilen virüs ve bakterilerin solunum yolları ve akciğerde tutunmasını kolaylaştırıyor. Koronavirüsün vücudu yıktığı organ akciğer olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle koronavirüse karşı alınacak önlemlerin başında tütün ürünleri ve elektronik sigara kullanımına son vermek geliyor”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL