Ekonomi Genel Güncel

2021 İçin Düşünülen Asgari Ücret Rakamları Sızdı

2021 Asgari Ücret Sızdı: Asgari Ücretin Açıklanmasına Az Bir Süre Kala Gelen Haber Herkesi Şaşırttı! Milyonlarca çalışanın gözü kulağı 2021 senesinde Asgari Ücrete yapılacak zam oranındayken yeni asgari ücret basına..

2021 İçin Düşünülen Asgari Ücret Rakamları Sızdı

2021 Asgari Ücret Sızdı: Asgari Ücretin Açıklanmasına Az Bir Süre Kala Gelen Haber Herkesi Şaşırttı!
Milyonlarca çalışanın gözü kulağı 2021 senesinde Asgari Ücrete yapılacak zam oranındayken yeni asgari ücret basına sızdı
2021’de asgari ücret kaç lira olacak? Asgari ücret hesaplaması nasıl yapılıyor? Pazarlıklar da neler konuşuluyor? Sabah Gazetesi Yazarı Faruk Erdem geçmiş senelerdeki asgari ücret artışlarından yola çıkarak 2021 senesinde asgari ücretin kaç lira olacağını yazdı.
ÖNCELİKLE ASGARİ ÜCRET DEĞİŞİMİ İLE NELER DEĞİŞECEK, BUNU BİR ANLAYALIM:
Asgari ücretin yeniden belirlenmesiyle olacak bazı değişiklikler şunlar:
1- İşsizlerin aldığı maaş aynı oranda artacak.
2- Çalışanların aldığı asgari geçim indirimi de yükselecek.
3- Emeklilik için doğum ve askerlik borçlanması yapanların ödeyecekleri miktarlarda artış olacak.
4- İş görmezlik ödeneğinde artış yaşanacak
5- Yaşlılık, evde bakım, engelli maaşları da Ocak ayı ile beraber zamlanacak.
6- Kendi primini ödeyen Bağ-Kur’lular ve isteğe bağlı ödeme yapanların verdikleri paralar yükselecek. Gündelikçiler için ödenecek primler artacak.
Şimdi herkes yeni asgari ücretin kaç lira olacağını merak ediyor. Bunun hesabını geride bıraktığımız senelerde yapmış olduğumuz gibi bu sene için de yapabiliriz. Bundan önceki hesaplamalarımıza baktığımızda açıklanan asgari ücrete çok yakın rakamlar bulduğumuz ortaya çıkıyor. Bu yıl için de sizin için bir hesap yapacağız.
Aslında bu güne dek yapılan asgari ücret artışlarına baktığımızda yaklaşık bir rakam tahmin etmek mümkün oluyor. Son 10 senelik artışlara bakıldığında 2016’daki % 30’luk artış dışında tüm zamlar bir önceki senenin enflasyonunun 2-5 puan üstünde gerçekleşmiş durumda.
GEÇEN YIL NE OLDU?
Benzer bir hesaplamayı geçen sene da yapmıştık. Geçtiğimiz yıl YEP enf-lasyon hedefi % 11 dolayındaydı. 2019 yılı sonunda enflasyon ise buna uyumlu biçimde % 11.84 olarak gerçekleşti. Biz bu beklentiye uygun olarak artışın daha önceki senelerde olduğu gibi enf-lasyonun 3 puan üzerinde yani % 15 dolayında olabileceğini ve asgari ücretin 2.300 ile 2400 lira arasında gerçekleşeceğini tahmin etmiştik. Tahminlerimize uygun olarak % 15,03 oranında zam geldi ve net asgari ücret 2.324 lira 70 kuruş olarak açıklandı.
2021 YILINDA NE OLUR?
Bugüne kadar asgari ücret artışlarındaki standart devam ederse yine enflasyonun 3 veya 5 puan üzerinde bir artış bu sene için de gerçekleşebilir. Yeni Ekonomi Programı’na baktığımızda bu sene sonu için enflasyonun % 10.5 olacağı tahmin edilmiş durumda. Merkez Bankası ise son toplantısında yıl sonu enf-lasyon beklentisini % 12,1 olarak revize etti. Bu yıl için bir p-andemi döneminde olduğumuzu da hatırlardan çıkartmamamız gerekmektedir. Her iki hedefi de göz önüne alırsak bu senede enf-lasyonun 3-5 puan üstünde bir artış yapılacağını hesapladığımızda.
İŞTE 2021 YILI İÇİN ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ
2021 için brüt asgari ücretin 3.400 TL dolayında olacağını öngörüyoruz. Net asgari ücretin ise 2.650 lira ile 2.800 lira arasında bir rakamın olacağını hesaplıyoruz. Tabi bu hesaplamalar bütünüyle önceki senelerdeki artışlar ve enf-lasyon hedefleri dikkate alınarak yapılmıştır. Gerçek rakamlar pazarlıklar neticesinde ortaya çıkacağından çok değişik bir neticede elde etmek mümkündür.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL