Genel Güncel

İçenler İçin Yıkıcı Haber

Son dönemde yapılan zamlarla beli bükülen sigara tiryakilerini yıkacak bir haber daha geldi. Az önce yapılan açıklamayla bundan sonra kimse ağzına sigara sürmeyecek. Sigara tiryakileri adeta şok oldu. Dünyayı ve..

İçenler İçin Yıkıcı Haber

Son dönemde yapılan zamlarla beli bükülen sigara tiryakilerini yıkacak bir haber daha geldi.

Az önce yapılan açıklamayla bundan sonra kimse ağzına sigara sürmeyecek. Sigara tiryakileri adeta şok oldu.

Dünyayı ve Türkiye’yi kasıp kavuran koronavirüs üzerine araştırma yapan uzamanlar sigara içenlere çok kötü haber verdi.

ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonuçları tüm dünyaya duyuruldu.

ABD’de Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles araştırmacıları tarafından yapılan ve Cell Stem Cell bilimsel dergisinde yayımlanan corona ile sigara arasındaki ilişki konulu çalışmada, sigara içmenin vücudun bağışıklık tepkisini azaltarak ciddi şekilde corona virüsü enfeksiyonu riskini artırdığı ortaya çıktı.

İnsan kök hücrelerinden solunum sistemi modelleri üzerinde yapılan laboratuvar çalışmalarına göre sigara içmek, interferon adı verilen önemli bağışıklık sistemi moleküllerinin düzgün çalışmasını engelliyor.

İnterferonların, istilacı patojene saldırması için enfekte olmuş hücrelere proteinler yapmalarını söyleyen haberciler olduğu ve enfeksiyonun başlangıcında mücadele için gerekli olduğu belirtilirken, ayrıca bağışıklık sisteminden destek topladıkları ve enfekte olmamış hücreleri virüse hazırlanmaları için uyardığı ifade edildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL