Genel Güncel Sağlık

Bir Bu Eksikti

BİR BU EKSİKTİ: ADENOVİRÜS Kovid-19 salgınının yaşandığı süreçte, 62 milyona yakın kişi virüs ile enfekte oldu ve neredeyse 1 buçuk milyon kişi bu virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Hızlı yayıldığı bilinen..

Bir Bu Eksikti

BİR BU EKSİKTİ: ADENOVİRÜS
Kovid-19 salgınının yaşandığı süreçte, 62 milyona yakın kişi virüs ile enfekte oldu ve neredeyse 1 buçuk milyon kişi bu virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Hızlı yayıldığı bilinen bu virüs gibi yayılımı olan adenovirüse dikkat çekildi. Uzmanlar adenovirüsün de koronavirüs gibi hızlı yayıldığını belirtti.

Göz hastalıkları bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Cafer Tanrıverdi, adenovirüslerin koronavirüs kadar hızlı bulaştığını aktararak, ‘Enfekte bireyden tüm aile fertlerine bulaşabiliyor. Bu hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemler diğer tüm bulaşıcı hastalıklar ile benzerdir. Farklı olarak adenovirüslerin daha çok temasla bulaştığını düşünüyoruz. Bu nedenle hijyen kurallarına riayet edilmesi, kişisel eşyaların ortak kullanılmaması ve sık el yıkanması bu hastalıktan korunmak için özellikle gereklidir.’ açıklamasında bulundu.

Dr. Tanrıverdi, son dönemlerde değişen mevsim ile birlikte adenovirüslere bağlı kerato-konjonktivit vakalarının artış gösterdiğini söyledi. Bazı dönemlerde salgınlara neden olan adenovirüsün ciddi işgücü kaybına sebep olabildiğini aktaran Tanrıverdi, bu hastalığın bulgularına değinerek, ‘İlk olarak genelde gözlerde kızarıklık, çapaklanma, batma, yanma, sulanma, ışık hassasiyeti, bulanık görme ve göz kapaklarında ödem meydana gelir. Belirtiler gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden hekime başvurun. Bununla beraber, üst göz kapaklarında ödeme bağlı olarak düşme, gözlerde kaşıntı, göz ve baş ağrısı, kulak önünde ve çene altında yer alan lenf bezlerinde büyüme ve bu bölgelerde hassasiyet, ağrı ve bazen üst solunum yolu enfeksiyonu benzeri tablo eşlik edebilir. Hastaların diğer gözüne de bulaş çok fazla oranda olabiliyor.’ cümlelerini kullandı.

Tanrıverdi, hastalığın ilk belirtileri ile karşılaşıldığı anda doktora başvurulması gerektiğini söyleyerek, ‘Adenovirüsler gözün önünde yer alan ve kornea olarak adlandırılan saydam tabakada görmeyi azaltabilen ve tedavisi oldukça güç lekelenmelere yol açabiliyor. Bu durumun tedavisi bazen aylar hatta yıllar alabilir.’ ifadelerine yer verdi.

TEMAS KONUSUNA DİKKAT

Dr. Tanrıverdi, adenovirüsün koronavirüs kadar hızlı yayılabileceğini, hatta enfekte olan bir kişiden bütün aile fertlerine bulaşabildiğini ifade ederek, ‘Bu hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemler diğer tüm bulaşıcı hastalıklar ile benzerdir. Farklı olarak adenovirüslerin daha çok temasla bulaştığını düşünüyoruz. Bu nedenle hijyen kurallarına riayet edilmesi, kişisel eşyaların ortak kullanılmaması ve sık el yıkanması bu hastalıktan korunmak için özellikle gereklidir.’ uyarılarında bulundu.

Bu hastalığın yaşam kalitesini oldukça etkilediğini aktaranTanrıverdi, ‘Tedavide uzun süreli göz damlası kullanılması gerekiyor. Ayrıca bu hastalığın en az hasarla geçirilmesi ve diğer aile fertlerinin korunması için hasta kişinin erken dönemde antiviral göz damlasına başlaması ve hastaların hastalık hakkında bilgilendirilmesi oldukça önemlidir.’ sözleriyle konuşmasını noktaladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL